Sullins Connector Solutions RCC36HEYN
RCC36HEYN picture photo
Mfg. Part Number
RCC36HEYN
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 36POS THRUHL
Datasheet Download
RCC36HEYN.pdf
Availability of RCC36HEYN
QUANTITY
RCC36HEYN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC36HEYN
Internal Part NumberEIS-RCC36HEYN
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC36HEYN
Related LinksRCC3, RCC36HEYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC36HEYN Details Description
Related parts for RCC36HEYN
RES SMD 20.5KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT FH 60POS .050 VERT datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.3A 48 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONV 2X3.3V +/-12V 30W UFR datasheet.pdf