Sullins Connector Solutions RCC40DEYN
RCC40DEYN picture photo
Mfg. Part Number
RCC40DEYN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 40POS THRUHL
Datasheet Download
RCC40DEYN.pdf
Availability of RCC40DEYN
QUANTITY
RCC40DEYN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC40DEYN
Internal Part NumberEIS-RCC40DEYN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC40DEYN
Related LinksRCC4, RCC40DEYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC40DEYN Details Description
Related parts for RCC40DEYN
IC CIRCUIT RESET PWR-ON SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 14SSOP datasheet.pdf
RELAY SSR 12A 240VAC AC OUT QC datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 39POS SNGL PCB datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf