Sullins Connector Solutions RCC40HETI
RCC40HETI picture photo
Mfg. Part Number
RCC40HETI
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 40POS THRUHL
Datasheet Download
RCC40HETI.pdf
Availability of RCC40HETI
QUANTITY
RCC40HETI Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC40HETI
Internal Part NumberEIS-RCC40HETI
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC40HETI
Related LinksRCC4, RCC40HETI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC40HETI Details Description
Related parts for RCC40HETI
HEATSINK TO-220 LOW HEIGHT BLK datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 778V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
PNEU HEAD PIDG 69010 22-16AWG datasheet.pdf
CBL 36POS 0.5MM JMPR TYPE A 4" datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 0.464 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CAP 27 UF 20% 10 V datasheet.pdf