Sullins Connector Solutions RCC40HETS
RCC40HETS picture photo
Mfg. Part Number
RCC40HETS
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 40POS THRUHL
Datasheet Download
RCC40HETS.pdf
Availability of RCC40HETS
QUANTITY
RCC40HETS Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC40HETS
Internal Part NumberEIS-RCC40HETS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC40HETS
Related LinksRCC4, RCC40HETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC40HETS Details Description
Related parts for RCC40HETS
IDC CABLE - MSR16K/MC16G/MCE16K datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.1A 62.4 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 5W AXIAL datasheet.pdf
BOARD DEMO 71M6515H ENERGY METER datasheet.pdf
63320A105 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
GDT 350V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 15ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CBL ASSY CONT IMPED 30 AWG 6' datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf