Sullins Connector Solutions RCC43HETI
RCC43HETI picture photo
Mfg. Part Number
RCC43HETI
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 43POS THRUHL
Datasheet Download
RCC43HETI.pdf
Availability of RCC43HETI
QUANTITY
RCC43HETI Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC43HETI
Internal Part NumberEIS-RCC43HETI
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions43
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC43HETI
Related LinksRCC4, RCC43HETI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC43HETI Details Description
Related parts for RCC43HETI
RES SMD 412K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS .100" GOLD datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 100' datasheet.pdf
DIN-POWER SHELL HOUSING D 20/2 datasheet.pdf
LAM STEEL PADLOCK 2 BLU datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE FRED 20V 200V TO-262 datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf