Sullins Connector Solutions RCC43HEYH
RCC43HEYH picture photo
Mfg. Part Number
RCC43HEYH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 43POS THRUHL
Datasheet Download
RCC43HEYH.pdf
Availability of RCC43HEYH
QUANTITY
RCC43HEYH Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC43HEYH
Internal Part NumberEIS-RCC43HEYH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions43
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC43HEYH
Related LinksRCC4, RCC43HEYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC43HEYH Details Description
Related parts for RCC43HEYH
HOOK-UP STRND 26AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 6A INV 8DIP datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 2SMD R/A datasheet.pdf
IC SYNC BUCK FET DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
TAPE FILAMENT 12MM X 55M CLEAR datasheet.pdf
TAPE PTFE EXTRUDED FILM 2" X 5YD datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 44TQFP datasheet.pdf
508 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
IMPEL DCARD MODULE INSTALLATION datasheet.pdf
CAP FILM 0.10 UF 5% 630VDC datasheet.pdf