Sullins Connector Solutions RCC44HEYI
RCC44HEYI picture photo
Mfg. Part Number
RCC44HEYI
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 44POS THRUHL
Datasheet Download
RCC44HEYI.pdf
Availability of RCC44HEYI
QUANTITY
RCC44HEYI Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC44HEYI
Internal Part NumberEIS-RCC44HEYI
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC44HEYI
Related LinksRCC4, RCC44HEYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC44HEYI Details Description
Related parts for RCC44HEYI
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
EG 4/5 MOUNTING PLATE datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 120MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HDM 9SMPO080F155O T datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 20% 4V 2917 datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 1000 Gates, 70MHz, 100-Cell, CMOS, PQCC44 IC datasheet.pdf