Recom Power RCD-24-1.20/W/X1
RCD-24-1.20/W/X1 picture photo
Mfg. Part Number
RCD-24-1.20/W/X1
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC BUCK 3-31V 1.2A
Datasheet Download
RCD-24-1.20/W/X1.pdf
Availability of RCD-24-1.20/W/X1
QUANTITY
RCD-24-1.20/W/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCD-24-1.20/W/X1
Internal Part NumberEIS-RCD-24-1.20/W/X1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Driver Modules
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductRCD Series LED Drivers
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLIGHTLINE RCD-24
TypeConstant Current
TopologyBuck
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output3 ~ 31 V
Current - Output (Max)1.2A
Power (Watts)37W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesRemote On/Off, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency96%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension0.87" L x 0.49" W x 0.33" H (22.1mm x 12.6mm x 8.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalscULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCD-24-1.20/W/X1
Related LinksRCD-24-1, RCD-24-1.20/W/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
RCD-24-1.20/W/X1 Details Description
Related parts for RCD-24-1.20/W/X1
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 380MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN RECPT 12POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 5MM datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf