Recom Power RCD-24-1.20
RCD-24-1.20 picture photo
Mfg. Part Number
RCD-24-1.20
Brief Description
LED SUPPLY CC BUCK 3-31V 1.2A
Datasheet Download
RCD-24-1.20.pdf
Availability of RCD-24-1.20
QUANTITY
RCD-24-1.20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCD-24-1.20
Internal Part NumberEIS-RCD-24-1.20
Featured ProductRCD Series LED Drivers
Standard Package39
Category Power Supplies - Board Mount
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output3 ~ 31 V
Current - Output (Max)1.2A
Power (Watts)37W
DimmingAnalog, PWM
FeaturesRemote On/Off, SCP
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency96%
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension0.87" L x 0.49" W x 0.33" H (22.1mm x 12.6mm x 8.5mm)
PackagingTube
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCD-24-1.20
Related LinksRCD-2, RCD-24-1.20 Datasheet, Recom Power Distributor
RCD-24-1.20 Details Description
Related parts for RCD-24-1.20
SENSOR AIRFLOW AMP 0-5 SLPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 120PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC P600 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
WIRE DUCT HINGED 6' datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TOP SCREW-ON INSERTION BRIDGE 4 datasheet.pdf
TV 2C 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
Octal, 12-14-16 Bit Dac with 10ppm/∑C Max On-Chip Reference in 14-Lead TSSOP IC datasheet.pdf