Murata Electronics North America RCE5C1H122J0A2H03B
RCE5C1H122J0A2H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C1H122J0A2H03B
Brief Description
CAP CER 1200PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C1H122J0A2H03B.pdf
Availability of RCE5C1H122J0A2H03B
QUANTITY
RCE5C1H122J0A2H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C1H122J0A2H03B
Internal Part NumberEIS-RCE5C1H122J0A2H03B
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C1H122J0A2H03B
Related LinksRCE5C1H12, RCE5C1H122J0A2H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C1H122J0A2H03B Details Description
Related parts for RCE5C1H122J0A2H03B
CONN EDGECARD 88POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 68PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING PLUG 2POS datasheet.pdf
WIRE 22AWG SILICONE PINK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf