Murata Electronics North America RCE5C1H150J0A2H03B
RCE5C1H150J0A2H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C1H150J0A2H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C1H150J0A2H03B.pdf
Availability of RCE5C1H150J0A2H03B
QUANTITY
RCE5C1H150J0A2H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C1H150J0A2H03B
Internal Part NumberEIS-RCE5C1H150J0A2H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C1H150J0A2H03B
Related LinksRCE5C1H15, RCE5C1H150J0A2H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C1H150J0A2H03B Details Description
Related parts for RCE5C1H150J0A2H03B
RES SMD 19.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete or Ribbon Cable datasheet.pdf
DIN STR RECEPT PRESSFIT datasheet.pdf
IC TUNER CAR RADIO 32SO datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.5A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4820-A datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.1W ESV datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.43UF RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC datasheet.pdf