Murata Electronics North America RCE5C1H153J1M1H03A
RCE5C1H153J1M1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C1H153J1M1H03A
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C1H153J1M1H03A.pdf
Availability of RCE5C1H153J1M1H03A
QUANTITY
RCE5C1H153J1M1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C1H153J1M1H03A
Internal Part NumberEIS-RCE5C1H153J1M1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRCE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C1H153J1M1H03A
Related LinksRCE5C1H15, RCE5C1H153J1M1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C1H153J1M1H03A Details Description
Related parts for RCE5C1H153J1M1H03A
IC INVERTER HEX 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC DO204AC datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 2.5V OE SMD datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC OPAMP CUR SENS 1.7MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf