Murata Electronics North America RCE5C1H182J0K1H03B
RCE5C1H182J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C1H182J0K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C1H182J0K1H03B.pdf
Availability of RCE5C1H182J0K1H03B
QUANTITY
RCE5C1H182J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C1H182J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCE5C1H182J0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C1H182J0K1H03B
Related LinksRCE5C1H18, RCE5C1H182J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C1H182J0K1H03B Details Description
Related parts for RCE5C1H182J0K1H03B
TAPE PLASTIC FILM 3/4"X 36YD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 100 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
IC USB FILE SYSTEM datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
3V PH.MODULE 36.7KHZ S.VIEW datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
IDC HEADER, 0.079" 10POS datasheet.pdf
SSD MSATA A1-M 128GB FLASH MLC datasheet.pdf
1800UF 100V 30X30MM 105C 5000H datasheet.pdf