Murata Electronics North America RCE5C1H222J0K1H03B
RCE5C1H222J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C1H222J0K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C1H222J0K1H03B.pdf
Availability of RCE5C1H222J0K1H03B
QUANTITY
RCE5C1H222J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C1H222J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCE5C1H222J0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C1H222J0K1H03B
Related LinksRCE5C1H22, RCE5C1H222J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C1H222J0K1H03B Details Description
Related parts for RCE5C1H222J0K1H03B
RES ARRAY 3 RES 22 OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
DSUB PLASTIC HOOD POTING datasheet.pdf
IC REG LDO 5.2V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP MICA 250PF 3% 500V SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 61.9 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.367667MHZ SMD datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf