Murata Electronics North America RCE5C1H270J0K1H03B
RCE5C1H270J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C1H270J0K1H03B
Brief Description
CAP CER 27PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C1H270J0K1H03B.pdf
Availability of RCE5C1H270J0K1H03B
QUANTITY
RCE5C1H270J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C1H270J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCE5C1H270J0K1H03B
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C1H270J0K1H03B
Related LinksRCE5C1H27, RCE5C1H270J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C1H270J0K1H03B Details Description
Related parts for RCE5C1H270J0K1H03B
RES SMD 332K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2924 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW DO35 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf