Murata Electronics North America RCE5C1H2R0C0DBH03A
RCE5C1H2R0C0DBH03A picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C1H2R0C0DBH03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C1H2R0C0DBH03A.pdf
Availability of RCE5C1H2R0C0DBH03A
QUANTITY
RCE5C1H2R0C0DBH03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C1H2R0C0DBH03A
Internal Part NumberEIS-RCE5C1H2R0C0DBH03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRCE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C1H2R0C0DBH03A
Related LinksRCE5C1H2R, RCE5C1H2R0C0DBH03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C1H2R0C0DBH03A Details Description
Related parts for RCE5C1H2R0C0DBH03A
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 30MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 18.4K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CRIMP TL FLAG TERM LOW INS datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
LED COB WHT 5600K 95CRI datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf