Murata Electronics North America RCE5C1H330J0M1H03A
RCE5C1H330J0M1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C1H330J0M1H03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C1H330J0M1H03A.pdf
Availability of RCE5C1H330J0M1H03A
QUANTITY
RCE5C1H330J0M1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C1H330J0M1H03A
Internal Part NumberEIS-RCE5C1H330J0M1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRCE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C1H330J0M1H03A
Related LinksRCE5C1H33, RCE5C1H330J0M1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C1H330J0M1H03A Details Description
Related parts for RCE5C1H330J0M1H03A
DIODE ZENER 6.8V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 1MSPS LP SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 240PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 40A DIN RAIL datasheet.pdf
RES 690K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 1/2" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf