Murata Electronics North America RCE5C1H472J1A2H03B
RCE5C1H472J1A2H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C1H472J1A2H03B
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C1H472J1A2H03B.pdf
Availability of RCE5C1H472J1A2H03B
QUANTITY
RCE5C1H472J1A2H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C1H472J1A2H03B
Internal Part NumberEIS-RCE5C1H472J1A2H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C1H472J1A2H03B
Related LinksRCE5C1H47, RCE5C1H472J1A2H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C1H472J1A2H03B Details Description
Related parts for RCE5C1H472J1A2H03B
IC RECEIVER/DRVR ECL DIFF 8TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
VGA PORT COMPANION 75OHM 24QSOP datasheet.pdf
SOCKET MINI BANANA PNL MNT GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
TERM BLOCK INSERTION BRIDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf