Murata Electronics North America RCE5C1H821J0K1H03B
RCE5C1H821J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C1H821J0K1H03B
Brief Description
CAP CER 820PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C1H821J0K1H03B.pdf
Availability of RCE5C1H821J0K1H03B
QUANTITY
RCE5C1H821J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C1H821J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCE5C1H821J0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C1H821J0K1H03B
Related LinksRCE5C1H82, RCE5C1H821J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C1H821J0K1H03B Details Description
Related parts for RCE5C1H821J0K1H03B
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC CTRLR NV W/BATT MON 3V 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 200MA 450 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC datasheet.pdf
PANEL MOUNT IND IP-67 BLUE datasheet.pdf
TREX-S2-60-4 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 800MHZ 6CLCC datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf