Murata Electronics North America RCE5C2A182J1K1H03B
RCE5C2A182J1K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C2A182J1K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C2A182J1K1H03B.pdf
Availability of RCE5C2A182J1K1H03B
QUANTITY
RCE5C2A182J1K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C2A182J1K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCE5C2A182J1K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C2A182J1K1H03B
Related LinksRCE5C2A18, RCE5C2A182J1K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C2A182J1K1H03B Details Description
Related parts for RCE5C2A182J1K1H03B
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 6V datasheet.pdf
IC FPGA 66 I/O 100TQFP datasheet.pdf
SENSOR AMP 500PSI 4-20MA OUT datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC PORT EXPANDER 16BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX M18 2W 5MM NC datasheet.pdf
FIR TREE W/5.8"L TIE BLACK datasheet.pdf
EMI FILTER BEADS 2.9 OHM 4000MA datasheet.pdf