Murata Electronics North America RCE5C2A2R0C0DBH03A
RCE5C2A2R0C0DBH03A picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C2A2R0C0DBH03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C2A2R0C0DBH03A.pdf
Availability of RCE5C2A2R0C0DBH03A
QUANTITY
RCE5C2A2R0C0DBH03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C2A2R0C0DBH03A
Internal Part NumberEIS-RCE5C2A2R0C0DBH03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRCE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C2A2R0C0DBH03A
Related LinksRCE5C2A2R, RCE5C2A2R0C0DBH03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C2A2R0C0DBH03A Details Description
Related parts for RCE5C2A2R0C0DBH03A
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 48POS PNL MT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RP-SMA PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 8pF 250 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HEEL GRNDR BK CUP 2MEG datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 14POS datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 95A ADD-A-PAK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.8MM datasheet.pdf