Murata Electronics North America RCE5C2A391J0K1H03B
RCE5C2A391J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C2A391J0K1H03B
Brief Description
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C2A391J0K1H03B.pdf
Availability of RCE5C2A391J0K1H03B
QUANTITY
RCE5C2A391J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C2A391J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCE5C2A391J0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C2A391J0K1H03B
Related LinksRCE5C2A39, RCE5C2A391J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C2A391J0K1H03B Details Description
Related parts for RCE5C2A391J0K1H03B
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 8MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 80POS 1MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 640VAC QC TER datasheet.pdf
1-1/4" ADHESIVE BACKED RACEWAY 8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 4A datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100" DBL SMD datasheet.pdf