Murata Electronics North America RCE5C2A470J0M1H03A
RCE5C2A470J0M1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C2A470J0M1H03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C2A470J0M1H03A.pdf
Availability of RCE5C2A470J0M1H03A
QUANTITY
RCE5C2A470J0M1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C2A470J0M1H03A
Internal Part NumberEIS-RCE5C2A470J0M1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRCE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C2A470J0M1H03A
Related LinksRCE5C2A47, RCE5C2A470J0M1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C2A470J0M1H03A Details Description
Related parts for RCE5C2A470J0M1H03A
CONN HEADER .100 DUAL STR 2POS datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS CC 2.5A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS BOX MNT PIN datasheet.pdf