Murata Electronics North America RCER71H102K0DBH03A
RCER71H102K0DBH03A picture photo
Mfg. Part Number
RCER71H102K0DBH03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
RCER71H102K0DBH03A.pdf
Availability of RCER71H102K0DBH03A
QUANTITY
RCER71H102K0DBH03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RCER71H102K0DBH03A
Internal Part NumberEIS-RCER71H102K0DBH03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRCE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCER71H102K0DBH03A
Related LinksRCER71H10, RCER71H102K0DBH03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCER71H102K0DBH03A Details Description
Related parts for RCER71H102K0DBH03A
RES SMD 210K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLK PLL SYNC 50-800MHZ 32LQFP datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG BLACK 500' datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.15A 6SON datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 300MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 36.4VC PLAD datasheet.pdf
RES SMD 41.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 110PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf