Murata Electronics North America RCER71H103K0K1H03B
RCER71H103K0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCER71H103K0K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
RCER71H103K0K1H03B.pdf
Availability of RCER71H103K0K1H03B
QUANTITY
RCER71H103K0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCER71H103K0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCER71H103K0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCER71H103K0K1H03B
Related LinksRCER71H10, RCER71H103K0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCER71H103K0K1H03B Details Description
Related parts for RCER71H103K0K1H03B
IDC CABLE- ASN20A/ AE20M / ASN20 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 340MA 1.96 OHM datasheet.pdf
CABLE 4COND 28AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 3.2UH 8A 12.4 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A 8HTSOP-J datasheet.pdf