Murata Electronics North America RCER71H335K3K1H03B
RCER71H335K3K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCER71H335K3K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
RCER71H335K3K1H03B.pdf
Availability of RCER71H335K3K1H03B
QUANTITY
RCER71H335K3K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCER71H335K3K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCER71H335K3K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCER71H335K3K1H03B
Related LinksRCER71H33, RCER71H335K3K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCER71H335K3K1H03B Details Description
Related parts for RCER71H335K3K1H03B
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 40V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 5.76 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CARD RACK KIT 5UX19X12 FRAME datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf