Murata Electronics North America RCER71H683K0A2H03B
RCER71H683K0A2H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCER71H683K0A2H03B
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
RCER71H683K0A2H03B.pdf
Availability of RCER71H683K0A2H03B
QUANTITY
RCER71H683K0A2H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCER71H683K0A2H03B
Internal Part NumberEIS-RCER71H683K0A2H03B
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCER71H683K0A2H03B
Related LinksRCER71H68, RCER71H683K0A2H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCER71H683K0A2H03B Details Description
Related parts for RCER71H683K0A2H03B
IC AMP DIFF LDIST LP 95MA 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 6.3V X7R 0306 datasheet.pdf
FILTER SAW 433.92MHZ SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 562 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 390MA 800 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf