Murata Electronics North America RCER72A221K0A2H03B
RCER72A221K0A2H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCER72A221K0A2H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
RCER72A221K0A2H03B.pdf
Availability of RCER72A221K0A2H03B
QUANTITY
RCER72A221K0A2H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCER72A221K0A2H03B
Internal Part NumberEIS-RCER72A221K0A2H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCER72A221K0A2H03B
Related LinksRCER72A22, RCER72A221K0A2H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCER72A221K0A2H03B Details Description
Related parts for RCER72A221K0A2H03B
TOOL CRIMP PLIERS FOR ENDS&CONN datasheet.pdf
TERMINAL TURRET HOLLOW .109" L datasheet.pdf
PEN MARKING FINE TIP BLK datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 4POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf