Murata Electronics North America RCER72A224K2DBH03A
RCER72A224K2DBH03A picture photo
Mfg. Part Number
RCER72A224K2DBH03A
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
RCER72A224K2DBH03A.pdf
Availability of RCER72A224K2DBH03A
QUANTITY
RCER72A224K2DBH03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RCER72A224K2DBH03A
Internal Part NumberEIS-RCER72A224K2DBH03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRCE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCER72A224K2DBH03A
Related LinksRCER72A22, RCER72A224K2DBH03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCER72A224K2DBH03A Details Description
Related parts for RCER72A224K2DBH03A
TERM RING EXP VYL 16-14AWG #10 datasheet.pdf
SCR MOD PWR-BLK 1600V 90A datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M datasheet.pdf
7 P RS 2 SM(40 KM)STF datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf