Murata Electronics North America RCER72A332K0DBH03A
RCER72A332K0DBH03A picture photo
Mfg. Part Number
RCER72A332K0DBH03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
RCER72A332K0DBH03A.pdf
Availability of RCER72A332K0DBH03A
QUANTITY
RCER72A332K0DBH03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RCER72A332K0DBH03A
Internal Part NumberEIS-RCER72A332K0DBH03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRCE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCER72A332K0DBH03A
Related LinksRCER72A33, RCER72A332K0DBH03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCER72A332K0DBH03A Details Description
Related parts for RCER72A332K0DBH03A
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf