Murata Electronics North America RCER72A333K1K1H03B
RCER72A333K1K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCER72A333K1K1H03B
Brief Description
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
RCER72A333K1K1H03B.pdf
Availability of RCER72A333K1K1H03B
QUANTITY
RCER72A333K1K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCER72A333K1K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCER72A333K1K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCER72A333K1K1H03B
Related LinksRCER72A33, RCER72A333K1K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCER72A333K1K1H03B Details Description
Related parts for RCER72A333K1K1H03B
RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN IDC 6POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
IC RADIO RX AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
STARG24 LUXEON Z 3000K W6 S datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
DUAL 20V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf