Murata Electronics North America RCER72A473K1K1H03B
RCER72A473K1K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCER72A473K1K1H03B
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
RCER72A473K1K1H03B.pdf
Availability of RCER72A473K1K1H03B
QUANTITY
RCER72A473K1K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCER72A473K1K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCER72A473K1K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCER72A473K1K1H03B
Related LinksRCER72A47, RCER72A473K1K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCER72A473K1K1H03B Details Description
Related parts for RCER72A473K1K1H03B
RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG58A 20AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 37.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf