Murata Electronics North America RCER72A473K1M1H03A
RCER72A473K1M1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RCER72A473K1M1H03A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
RCER72A473K1M1H03A.pdf
Availability of RCER72A473K1M1H03A
QUANTITY
RCER72A473K1M1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RCER72A473K1M1H03A
Internal Part NumberEIS-RCER72A473K1M1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRCE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCER72A473K1M1H03A
Related LinksRCER72A47, RCER72A473K1M1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCER72A473K1M1H03A Details Description
Related parts for RCER72A473K1M1H03A
JUMPER-H1506TR/A3048L/H1506TR 3" datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A SMB datasheet.pdf
CONN RECEPT 6POS MALE PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 6POS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 96POS datasheet.pdf