Vishay/Dale RCG040210K0FKED
RCG040210K0FKED picture photo
Mfg. Part Number
RCG040210K0FKED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RCG040210K0FKED.pdf
Availability of RCG040210K0FKED
QUANTITY
RCG040210K0FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of RCG040210K0FKED
Internal Part NumberEIS-RCG040210K0FKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRCG Series Thick Film Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCG040210K0FKED
Related LinksRCG0402, RCG040210K0FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCG040210K0FKED Details Description
Related parts for RCG040210K0FKED
CONN PC PIN CIRC 0.024DIA TIN datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
R562 SOLDERPASTE WATER SOL 500G datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.5A 60 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 12POS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
SIZE 20, CLASS D, TERMINAL JUNCT datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf