Vishay/Dale RCG040220K0FKED
RCG040220K0FKED picture photo
Mfg. Part Number
RCG040220K0FKED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RCG040220K0FKED.pdf
Availability of RCG040220K0FKED
QUANTITY
RCG040220K0FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of RCG040220K0FKED
Internal Part NumberEIS-RCG040220K0FKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRCG Series Thick Film Resistors
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCG040220K0FKED
Related LinksRCG0402, RCG040220K0FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCG040220K0FKED Details Description
Related parts for RCG040220K0FKED
IC MPU 16BIT 5V 20MHZ EXT 68PLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 50W datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB datasheet.pdf
RES 4 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
PSR-PC50-1NO-1DO-24DC-SC datasheet.pdf
PRSSR TRNS 0-100PSIG 4-20MA datasheet.pdf
ATTENUATOR 12 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
SCREW,CAP,SOCKET,BUTTON HEAD datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf