Vishay/Dale RCG04023K30JNED
RCG04023K30JNED picture photo
Mfg. Part Number
RCG04023K30JNED
Brief Description
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RCG04023K30JNED.pdf
Availability of RCG04023K30JNED
QUANTITY
RCG04023K30JNED Order Process
Ship out your order
Specifications of RCG04023K30JNED
Internal Part NumberEIS-RCG04023K30JNED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCG04023K30JNED
Related LinksRCG0402, RCG04023K30JNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCG04023K30JNED Details Description
Related parts for RCG04023K30JNED
ROUND SPACER #6 ALUMINUM 3/8" datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 8A IPAK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
381 TB PLG PLUG 90 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
D-SUB FILTER 25POS IP67 datasheet.pdf