Vishay/Dale RCG04027K50JNED
RCG04027K50JNED picture photo
Mfg. Part Number
RCG04027K50JNED
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RCG04027K50JNED.pdf
Availability of RCG04027K50JNED
QUANTITY
RCG04027K50JNED Order Process
Ship out your order
Specifications of RCG04027K50JNED
Internal Part NumberEIS-RCG04027K50JNED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCG04027K50JNED
Related LinksRCG0402, RCG04027K50JNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCG04027K50JNED Details Description
Related parts for RCG04027K50JNED
IC REG LDO ADJ 0.25A 12DFN datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 333MA 690 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 38 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 93MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60A 100V TO-263AB datasheet.pdf