Vishay/Dale RCG060349K9FKEA
RCG060349K9FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCG060349K9FKEA
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RCG060349K9FKEA.pdf
Availability of RCG060349K9FKEA
QUANTITY
RCG060349K9FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCG060349K9FKEA
Internal Part NumberEIS-RCG060349K9FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRCG Series Thick Film Resistors
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCG060349K9FKEA
Related LinksRCG0603, RCG060349K9FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCG060349K9FKEA Details Description
Related parts for RCG060349K9FKEA
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf