Vishay/Dale RCG0805100RJNEA
RCG0805100RJNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCG0805100RJNEA
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RCG0805100RJNEA.pdf
Availability of RCG0805100RJNEA
QUANTITY
RCG0805100RJNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCG0805100RJNEA
Internal Part NumberEIS-RCG0805100RJNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRCG Series Thick Film Resistors
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCG0805100RJNEA
Related LinksRCG0805, RCG0805100RJNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCG0805100RJNEA Details Description
Related parts for RCG0805100RJNEA
IC MUX/DEMUX 8X1 16DIP datasheet.pdf
CONN INTERFACE MODULE CBL 20POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8DIP datasheet.pdf
RES 50 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TB BASIC SW COMP PKT SPEC SPRING datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC .600A datasheet.pdf