Vishay/Dale RCG08054R70JNEA
RCG08054R70JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCG08054R70JNEA
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RCG08054R70JNEA.pdf
Availability of RCG08054R70JNEA
QUANTITY
RCG08054R70JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCG08054R70JNEA
Internal Part NumberEIS-RCG08054R70JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRCG Series Thick Film Resistors
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCG08054R70JNEA
Related LinksRCG0805, RCG08054R70JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCG08054R70JNEA Details Description
Related parts for RCG08054R70JNEA
RES ARRAY 7 RES 82K OHM 8SIP datasheet.pdf