Vishay/Dale RCG12064R70JNEA
RCG12064R70JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCG12064R70JNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RCG12064R70JNEA.pdf
Availability of RCG12064R70JNEA
QUANTITY
RCG12064R70JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCG12064R70JNEA
Internal Part NumberEIS-RCG12064R70JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRCG Series Thick Film Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCG12064R70JNEA
Related LinksRCG1206, RCG12064R70JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCG12064R70JNEA Details Description
Related parts for RCG12064R70JNEA
DIP CABLE - CDR40G/AE40M/CDR40G datasheet.pdf
IC OSC DL FX FREQ 802MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 16A DIRECTFET datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF 28-DIP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC datasheet.pdf