Sumida Corporation RCH108NP-220M
RCH108NP-220M picture photo
Mfg. Part Number
RCH108NP-220M
Brief Description
FIXED IND 22UH 3.1A 55 MOHM TH
Datasheet Download
RCH108NP-220M.pdf
Availability of RCH108NP-220M
QUANTITY
RCH108NP-220M Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH108NP-220M
Internal Part NumberEIS-RCH108NP-220M
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH-108
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating3.1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)55 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH108NP-220M
Related LinksRCH108, RCH108NP-220M Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH108NP-220M Details Description
Related parts for RCH108NP-220M
05P RECPT ASSY KIT CIR PWR CON datasheet.pdf
RESONATOR CERAMIC 6.00MHZ W/CAP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
PANEL STEEL 22.2 X 10.2" datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 150MW EMD2 datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf