Sumida Corporation RCH108NP-6R2M
RCH108NP-6R2M picture photo
Mfg. Part Number
RCH108NP-6R2M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.2UH 5.3A 15.3 MOHM
Datasheet Download
RCH108NP-6R2M.pdf
Availability of RCH108NP-6R2M
QUANTITY
RCH108NP-6R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH108NP-6R2M
Internal Part NumberEIS-RCH108NP-6R2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH-108
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance6.2µH
Tolerance±20%
Current Rating5.3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)15.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH108NP-6R2M
Related LinksRCH108, RCH108NP-6R2M Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH108NP-6R2M Details Description
Related parts for RCH108NP-6R2M
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.3PF 100V 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 6UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 24POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 234K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 1W datasheet.pdf
BLZF 5.08/20/180LR SN OR datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf