Sumida Corporation RCH110NP-471K
RCH110NP-471K picture photo
Mfg. Part Number
RCH110NP-471K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 780MA 710 MOHM
Datasheet Download
RCH110NP-471K.pdf
Availability of RCH110NP-471K
QUANTITY
RCH110NP-471K Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH110NP-471K
Internal Part NumberEIS-RCH110NP-471K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH-110
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±10%
Current Rating780mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)710 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant2.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH110NP-471K
Related LinksRCH110, RCH110NP-471K Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH110NP-471K Details Description
Related parts for RCH110NP-471K
IC ENCODER 9 LINE SMPLX 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" WW datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 20% 1507 datasheet.pdf
RES 370K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 10V 2312 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
COUNTER 5 CHAR 5-110V PANEL MT datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf