Sumida Corporation RCH114NP-471KB
RCH114NP-471KB picture photo
Mfg. Part Number
RCH114NP-471KB
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 840MA 650 MOHM
Datasheet Download
RCH114NP-471KB.pdf
Availability of RCH114NP-471KB
QUANTITY
RCH114NP-471KB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH114NP-471KB
Internal Part NumberEIS-RCH114NP-471KB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH114
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±10%
Current Rating840mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)650 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.567" (14.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH114NP-471KB
Related LinksRCH114N, RCH114NP-471KB Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH114NP-471KB Details Description
Related parts for RCH114NP-471KB
IC TXRX RS232 5V SHTDN LP 28SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 60POS 15AU datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.11A SOT89-5 datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 47.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR TPD4S014 datasheet.pdf
26CC PICOFLEX 510MM LONG datasheet.pdf