Sumida Corporation RCH114NP-471KB
RCH114NP-471KB picture photo
Mfg. Part Number
RCH114NP-471KB
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 840MA 650 MOHM
Datasheet Download
RCH114NP-471KB.pdf
Availability of RCH114NP-471KB
QUANTITY
RCH114NP-471KB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH114NP-471KB
Internal Part NumberEIS-RCH114NP-471KB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH114
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±10%
Current Rating840mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)650 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.567" (14.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH114NP-471KB
Related LinksRCH114N, RCH114NP-471KB Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH114NP-471KB Details Description
Related parts for RCH114NP-471KB
ICL 50 OHM 20% 4A 22MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
IC CONV D-A 10BIT R-R 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE 2POS PINS datasheet.pdf
IC LCD DRIVER 48TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf