Sumida Corporation RCH1216BNP-681K
RCH1216BNP-681K picture photo
Mfg. Part Number
RCH1216BNP-681K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 680UH 820MA 790 MOHM
Datasheet Download
RCH1216BNP-681K.pdf
Availability of RCH1216BNP-681K
QUANTITY
RCH1216BNP-681K Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH1216BNP-681K
Internal Part NumberEIS-RCH1216BNP-681K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH1216B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance680µH
Tolerance±10%
Current Rating820mA
Current - Saturation1.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)790 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH1216BNP-681K
Related LinksRCH1216, RCH1216BNP-681K Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH1216BNP-681K Details Description
Related parts for RCH1216BNP-681K
EVALUATION BOARD FOR IXDD404 DVR datasheet.pdf
OSC TCXO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.15 OHM 1% 10W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 100C S 3" WHT datasheet.pdf