Vishay Sfernice RCH50S22001JS06
RCH50S22001JS06 picture photo
Mfg. Part Number
RCH50S22001JS06
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 22K OHM 5% 50W
Datasheet Download
RCH50S22001JS06.pdf
Availability of RCH50S22001JS06
QUANTITY
RCH50S22001JS06 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH50S22001JS06
Internal Part NumberEIS-RCH50S22001JS06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesRCH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22k
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesNon-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum Oxide
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.882" L x 1.157" W (47.80mm x 29.40mm)
Height0.366" (9.30mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Rectangular Case
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH50S22001JS06
Related LinksRCH50S2, RCH50S22001JS06 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
RCH50S22001JS06 Details Description
Related parts for RCH50S22001JS06
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24QSOP datasheet.pdf
IC CFL DRIVER 14SO datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG6 18AWG 1000' datasheet.pdf
RES 3.4M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.01% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS datasheet.pdf