Sumida Corporation RCH654NP-390K
RCH654NP-390K picture photo
Mfg. Part Number
RCH654NP-390K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 680MA 290 MOHM TH
Datasheet Download
RCH654NP-390K.pdf
Availability of RCH654NP-390K
QUANTITY
RCH654NP-390K Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH654NP-390K
Internal Part NumberEIS-RCH654NP-390K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH-654
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating680mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)290 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH654NP-390K
Related LinksRCH654, RCH654NP-390K Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH654NP-390K Details Description
Related parts for RCH654NP-390K
IC REG LDO ADJ 1.1A 5DDPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 4.07K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf