Sumida Corporation RCH664NP-151K
RCH664NP-151K picture photo
Mfg. Part Number
RCH664NP-151K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 480MA 640 MOHM
Datasheet Download
RCH664NP-151K.pdf
Availability of RCH664NP-151K
QUANTITY
RCH664NP-151K Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH664NP-151K
Internal Part NumberEIS-RCH664NP-151K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH-664
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating480mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)640 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH664NP-151K
Related LinksRCH664, RCH664NP-151K Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH664NP-151K Details Description
Related parts for RCH664NP-151K
TVS DIODE 376VWM 776VC DO15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO3PF datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 60 OHM 1% 0.6W 2512 datasheet.pdf